Ana talk•Jak probíhá léčení v psych.léčebnách?

26. listopadu 2017 v 17:49 | Irda |  TOPICS TO TALK
Ahojte,už dlouho jsem nedala žádný článek,který by se týkal takové tématiky a myslím,že by někoho mohlo zajímat,jak to v takových léčebnách vlastně probíhá a vypadá.Byla jsem v léčebně v Kroměříži a proto můžu mluvit jen za tuhle léčebnu.
Výsledek obrázku pro psychical health tumblr
Asi si každý představíte velkou budovu,samé bílé zdi a mříže na oknech.Tak tomu vůbec není.Byla jsem překvapená,že v Kroměříži je to velký areál,který má několik budov,které jsou označené od 1-20+dětské.Každý budova má označení podle toho,co se tam léčí.Poté jsou budovy rozdělené na A a B.Podle toho,jak moc je to závažné.Pokud si dobře pamatuji,A byly horší stavy.Každá budova měla jinak určené,jestli je to otevřené oddělení(to bylo většinou u lehčích případů) a nebo uzavřené.To znamená,že když člověk byl v uzavřeném oddělení nebylo mu umožněno opustit areál a budovu léčebny v době vycházek.Já celkově byla za svůj tříměsíční pobyt ve třech oddělení a to 18B,10B a 5B.

•••
Nejdéle času jsem strávila v 18B,které bylo otevřené a léčili se tam lehčí případy schizofrenie nebo jen lidi,kteří měli nějaký skrat v životě(což jsme byla já).V 10B jsem byla jen nachviličku skrz úklid 18B,ale lidi tam byli v podstatě stejní jen se tam léčila porucha příjmu potravy a nebo například gamblerství.Jen v té době,kdy mě přijmuli tam nebylo místo.5B byl jako jiný svět.Dostala jsem se tam jednou přes noc jen,protože jsem měla nějaký záchvat ze své postavy a můžu vám říct,že to byl moment,který mě otevřel oči,jestli chci se sebou něco dělat nebo ne.Lidi(ženy,protože to bylo ženské oddělení) tam byli oblbnutí léky,samotka,zamknuté pokoje,mříže na oknech a navíc sestřičky tam byly fakt nepříjemné narozdíl od těch prvních dvou,kde byly velmi vstřícné.Přišla jsem si tam,jak z jiného světa.Ale teď děkuju,že jsem měla možnost to vidět,protože mi to otevřelo oči.Nemyslím si,že je úplně ideální,jak se chovají k pacientům na těchto vážnějších oddělení.
•••
Jak probíhá takový den v léčebně? Pokud jste na otevřeném oddělení,tak vstáváte v šest hodin,musíte jít na rozcvičku,poté čekáte na snídani a poté vás čekají dílny(zvolíte si,kterou chcete).Já měla arterapii,která končila v 12 hodin na oběd.Mnohdy mě to tak bavilo,že jsem chodila pozdě na oběd.V arterapii mě paní naučila kreslit své pocity na papír a tak se s nimi vypořádat,občas si mě pozvala do svého ateliéru a probírali jsme vnitřní pocity a problémy.Ateliér zdobily obrazy od pacientů a musím říct,že hodně lidí s duševní chorobou mají neskutečný talent.Po obědě jsme měli odpolední klid,kdy někdo mohl jít třeba do města a nebo mít autogenní trénink.Chodila jsem i na autogenní trénink i občas do města a potom jsem se vracela kolem páté na skupinovou terapii.Tam jsme diskutovali s paní psycholožkou na různé témata.Párkrát za týden si mě zvala psycholožka i do své ordinace a ptala se tě,jak se mám atd.Jednou za týden byly vizity,kdy hlavní doktor oddělení rozhodoval,jestli můžete jít na návštěvu domů nebo ne.Psali jsme si povinně každý den deníček,který jsme odevzdávali sestrám a ty si je četly a vždy nám tam nechaly nějakou pozitivní message.Podle mě tenhle pravidelný režím pomáhá v tom,že máte zaměstnanou hlavu a nemůžete tolik přemýšlet.
•••
V léčebně jsme strávila 3 měsíce a musím říct,že jsem ráda,že jsem se tam dostala v 16ti,protože kdybych neviděla,jak můžu skončit,kdoví co by se stalo.S anorexií mi tam sice úplně nepomohli,ale naučili mě pozitivní přístup k jídlu(díky tomu,že mě ze začátku dávali jídlo,které jsem jedla ale musela jsem se snažit sníst porce,nenutili mi nic) a ikdyž jsem se sice cítila špatně,že jím,postupem času se to spravovalo.Naopak ostatní problémy se mi postupem času podařili zvládnout.Sebepožkozování bylo čím dál méně a opětovný pokus se předávkovat léky se neopakoval.Pokud člověk chce se vyléčit,léčebny smysl mají.
Související obrázek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BlondCliché BlondCliché | Web | 27. listopadu 2017 v 13:13 | Reagovat

Zajímavý článek. Nedokážu si to představit jelikož jsem tam nikdy nebyla. Díky tvému článku teď alespoň vím o něco víc. Nicméně opravdu ti tleskám, že si to zvládla a že o tom teď dokážeš otevřeně mluvit :) Super! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama